V noci horko, že nejde spát. Přes den se potíte a v bytě je k nevydržení. Teploty přes 30°C. Toto je obrázek většiny panelových bytů. Co tedy s tím? Zkuste klimatizaci!

Proč chtít klimatizaci do panelového bytu?

 • klimatizace vám v bytě udrží požadovanou teplotu, budete v klidu spát i odpočívat
 • většina klimatizací čistí vzduch od prachu i bakterií
 • klimatizace umí i odvlhčovat
 • Klimatizace zvládne i topit. Obzvlášť efektivní je na jaře a na podzim když jsou teploty ještě nad nulou

Jaká jsou specifika montáže klimatizace v paneláku?

 1. Rozvody Cu potrubí. Mezi vnitřní a vnější klimatizační jednotkou je zapotřebí namontovat Cu potrubí. Ideální by bylo potrubí zasekat do zdi. To je ale v mnoha případech v panelovém domě značný problém. Jak tedy na to? První možnost je potrubí vést po povrchu v plastových žlabech. Není to sice moc estetické, ale je to nejrychlejší a nejlevnější řešení. Druhou možností je provést kolem potrubí sádrokartonové "kastlíky". Ty se dají namalovat a ve výsledku vypadají jako překlad. Třetí možností je potrubí částečně zasekat do panelu, nebo schovat do podhledu či předstěny. Tato varianta přichází v úvahu pokud byt rekostrujete. Společně s Cu potrubím je ještě vedena napájecí a komunikční kabeláž a v některých případech i odvod kondenzátu.
 2. Odvod kondenzátu. Je to trochu obdobné jako s vedením Cu potrubí. Kam s kondenzátem? Buď do odpadu, nebo ven k venkovní jednotce. Kondenzát lze řešit buď samospádem nebo pomocí kondenzátního čerpadla. V případě kondenzátního čerpadla je kondenzát veden společně s ostatními rozvody k venkovní jednotce. Rozvod je udělán pomocí plastové trubičky o vnitřním průměru 8mm. Pokud lze řešit kondenzát samospádem (což je ideální řešení) používá se speciální hadice o průměru 18mm. Ta může být svedena do odpadu nebo zase k venkovní jednotce. V případě, že jde kondenzát samospádem do odpadu je zapotřebí zhotovit vhodný sifon, abychom zamezili nežádoucímu zápachu kanalizace z klimatizační jednotky v případě, že se nepoužívá.
 3. Umístění venkovní jednotky. V panelových domech se venkovní část klimatizace dává ve většině případech na balkon či lodžii. V bytech v posledních patrech, lze venkovní jednotku umístit i na střechu, ale potřebujete svolení družstva, či majitele domu. A co když nemám balkon? Pokud nemáte balkon a na střechu to taky nejde, zbývá poslední varianta a to umístit venkovní část klimatizace přímo na fasádu domu na speciální konzole. V tomto případě doporučujeme umístit jednotku pod okno, tak aby k ní byl v případě potřeby přístup. Aby jste mohli takto umístit venkovní klimatizaci, tak zase potřebujete souhlas majitele, nebo družstva. V tomto případě je dobré o tom to záměru informovat stavební úřad, který vám sdělí co je potřeba (ohláška, stavební povolení). Takže u nás toto řešení není skoro nikde používáno. Kdežto v jižních zemích kde je klimatizace standard se tento způsob umístění používá velmi často.

Sami vidíte, že montáž v panelovém bytě nemusí být zrovna nejjednoduší, ale nebojte se. Rádi k vám přijedeme a poradíme jak na to.

Chtěl bych klimatizaci do panelového bytu!

Zavoljte nám, nebo napište. Dohodneme termín, kdy vás navštívíme. Prohlédneme a zaměří si váš byt. Navrhneme vám optimální řešení. Kam umístit venkovní jednotku, kam vnitřní část klimatizace, kudy vést chladivové rozvody, kam s kondenzátem a odkud přivedeme elektriku atd... Dohodneme rozsah prací. Společně vybereme desigen vnitřních jednotek. Na základě těchto informací vám zcela zdarma vypracujeme cenovou kalkulaci na zvolené technické řešení. Zaměření u vás v bytě, návrh technického řešení a cenová kalkulace je zdarma a to v rámci Prahy a středočeského kraje.

Po obdržení nabídky a jejího odsouhlasení, dohodneme závazný termín montáže. Délka montáže je závislá na rozsahu prací a množství klimatizovaných místností.

Jak probíhá montáž klimatizace v paneláku?

 • V dohodnutý termín přijede technik s montérama
 • Zakryjeme nábytek a podlahu
 • Navezeme veškerý materiál a klimatizační jednotky
 • Provedeme usazení vnitřních a venkovních jednotek
 • Namontujeme veškeré rozvody
 • Zajistíme přívod elektřiny
 • Vyřešíme odvod kondenzátu
 • Provedeme tlakovou zkoušku
 • Klimatizaci odzkoušíme a uvedeme do řádného provozu
 • Uklidíme a odvezeme všechen obalový materiál
 • Užíváte si příjemné a pohodové klima po celý rok

Ukázkové řešení klimatizace v panelovém bytě 2+kk

klimatizace do panelového bytuPro ilustraci jsme zvolili jeden z nejčastějších bytů a to 2+kk. Budeme klimatizovat obytný prostor s kuchyní a ložnici. Venkovní jednotka Samsung FJM AJ040  bude umístěna v rohu balkonu na konzolách, tak aby měla dostatečný přísun vzduchu a zároveň zabírala co nejméně místa. Pro obytný jsme zvolil nástěnou klimatizaci Samsung FJM AR5000/2 o chladícím výkonu 2,5kW. Tu jsme umístili nad dveře na balkon. Do ložnice stačí jednotka slabší a to Samsung FJM AR500/2 o výkonu 2kW. Ta je namontována nad postel na zeď která sousedí s balkonem. Montáž obou vnitřních jednotek je celkem jednoduchá. Stačí udělat pouze prostupy skrz zeď na balkon a pověsit. Veškeré rozvody budou veden na balkoně v plastové liště k venkovní jednotce. Odvod kondenzátu je řešen samospádem na balkon a pak ven. Přívod elektřiny byl natažen ze zásuvkového okruhu z obytného pokoje. Vše si můžete prohlédnout na ilustračním obrázku.


Cena klimatizace ukázkového bytu 2+kk

 popis / materiál / zařízenímnožstvícena bez DPH
Venkovní jednotka Samsung FJM AJ040FCJ2EH/EU (chladící výkon 4 kW)  1ks 32 650 Kč
Vnitřní nástěnná kliatizace Samsung FJM AR 5000/2 (chladící výkon 2,5 kW)  1 ks 10 120 Kč
Vnitřní nástěnná kliatizace Samsung FJM AR 5000/2 (chladící výkon 2 kW) 1 ks 9 103 Kč
Cu propojovací potrubí, izolace, chladivo, kabeláž  7 bm 5 950 Kč
Montáž, drobný instalační materiál, uvedení do provozu, technická dokumentace  1 kpl 5 500 Kč
Doprava a manipulace (pušál Praha) 1 kpl 600 Kč
Sleva na dodávku klimatizace 7 % -4 475 Kč
Celková cena za dodávku a montáž klimatizace bez DPH   59 448 Kč

K ceně potřeba připočítat DPH ve výši 15%.