Nástěnná klimatizace neboli nástěnka jak se jí občas říka. Svůj název má podle umístění, jelikož se montuje na stěnu. Nástěnná klimatizace je základní a i nejlevnější provedení splitové klimatizace. V dnešní době má každý výrobce hned několik typů a modelů nástěnných klimatizací, které se liší podle výbavy a vzhledu.
Proč chtít nástěnnou klimatizaci?
- cena, většinou je jedná o nejlevnější řešení
- snadná a rychlá montáž
- nástěnná klimatizace umí chladit, topit, odvlhčovat, filtrovat vzduch, ale jsou i modely které umí zvlhčovat či větrat (mají přívod čerstvého venkovního vzduchu)
- desigenové provedení
Ale začněme popřádku. Z čeho se nástěnná klimatizace skládá.
Nástěnná klimatizace je vnitřní část splitové klimatizace, multisplitové klimatizace a používá se i ve VRV systémech. My si budeme povídat pouze o vnitřní části. Z čeho se tedy nástěnka skládá? Když opomeneme šasí - nosnou část jednotky a plastové díly jsou to:
- výměník - slouží k výměně tepla. Odevzdává ho nebo přijímá. Pokud se budeme bavit o chlazení tak výměník nazýváme "výparník". Zde dochází ke změně kapalného chladiva na plynné, absorbci tepla a následně odvod do kompresoru. Vše je patrné ze schématu "princip klimatizace"
- ventiláotr - v dnešní době se používají EC motory pro ventilátory, můžeme tak regulovat otáčky plynule a také dochází k úspoře energie. Ale vzhledem k malé spotřebě ventilátorů jedná se o zanedbatelnou úsporu.
- řídící elektronika - jedná se o elektronickou desku, která zajišťuje komunikaci s venkovní jednotkou a také zpracovává požadavky z ovladačů.
- filtry - každá jednotka má základní mechanický filtr, který se nemusí měnit, pouze je potřeba ho pravidelně čistit. Mechanický filtr stačí vyluxovat, nebo umýt pod tekoucí vodou a pak nechat uschnout. Jednotky je ovšem možné doplnit o další druhy filtrace. Záleží pouze na daném výrobku. Nejčastěji se setkáváme s těmitop filtry - uhlíkový filtr, antibakteriální filtr, elektrostatický filtr, filtry s obsahem stříbra nebo katechinem, fotokatalický filtr, filtry pohlcující pach z cigaret a další. U těchto speciálních filtrů je potřeba počítat s tím, že jsou potřeba pravidelně měnit a tím vznikají náklady na provoz.
- ovladač - u nástěnných klimatizací se nejčastěji setkáme s infa ovladačem. Jedná se o dálkové ovládání, které je podobné tomu co máme u televize. V některých případech může být ovladač v nástěnném provedení a je s jednotkou spojen kabelem a na pevno namontován na stěně. V poslední době se hodně setkáváme s ovládáním pře Wifi, kdy do chytrého telefonu instalujete příslušnou aplikaci a pak můžete klimatizaci ovládat přes telefon. Ovladač slouží k nastavení všech potřebných parametrů klimatizační jednotky.
Technické parametry, co je důležité a na co si dát pozor
Pokud si vybíráte nástěnou klimatizaci, tak jako první je důležité zvolit dostatečný chladící výkon. Velmi důležitým parametrem je hluk. Je fajn, když je klimatizace výkoná, krásná, ale pokud vás ruší třeba při čtení, nebo sledování oblíbeného TV pořadu, určitě z toho nebudete mít radost. Rozsah provozních teplot. Celkem důležitý parametr, hlavně pro ty, kde chtějí chladit celoročně, nebo si nástěnkou přitápět. Udává rozsah venkovních teplot (jak pro chlazení, tak pro topení), kdy bude zařízení správně pracovat. Další věci na které nezapomenout:
- rozměry klimatizace - rádi byste umístili klimatizaci nad dveře? Zkontrolujte si jestli se Vám tam vejde. A nezapomeňte na obslužný prostor
- filtry - podívejte se také na filtraci vzduchu, co stojí náhradní filtry a jak často se musí měnit
- údržba a obsluha - měla by být jednoduchá a rychlá
- ovládání - ovladač by měl být přehledný a jednoduchý
- dodatečné funkce - ovládání přes wifi, týdení časovače, noční režim atd... Tady je zapotřeba říct hned na začátku co od klimatizace očekávám a co potřebuji. Některé modely se od sebe liší právě různými funkcemi a za ty si ale připlatíte.
- Vzhled, desigen, ale o tom si povíme podrobněji.
Jak může nástěnná klimatizace vypadat? I desigen rozhoduje!
Dnes už nejde jen o technické parametry, ale také o desigen. Lidé chtějí mít své domovy nejen funkční ale i hezké. Výrobci klimatizací si toto uvědomují a proto téměř každý má řadu nástěnných klimatizací, kde je kladem velký důraz na estetiku. Například firma Daikin za nástěnou klimatizaci EMURA II dostala cenu za desigen RED DOT 2015. Ještě se zmíním, že tato jednotka je vyráběná i navržená v ČR. Prozměnu firma LG, zase vyrábí nástěnou klimatizaci ve tvaru čtverce, který imituje obraz. Samsung zase zvolil netradiční trojúhelníkový průřez a za sebe mohu říci, že vypadá také velmi pěkně. V nabídkách výrobců najdeme jak zajímavé tvary, tak různé barevné varianty.
Podtrženo a sečteno. V dnešní době si můžete vybrat i hezkou nástěnnou klimatizaci, která Vám nebude dělat ostudu, spíše naopak.
Ukázky nástěnných kliamtizací
Chcete více informací? Potřebujete poradit?
Napište nám svůj dotaz. Rádi vám odpovíme či poradíme. Stačí použít tento krátký formulář, nebo nám napište na email: maly@blueteam.cz