Řešení se nabízí hned několik. Můžeme použít splitovou klimatizaci, nebo chlazení vodou pomocí fan coilů a chladicích stropů. Nejčastější a nejjednodušší řešení je pomocí splitové klimatizace. U té se můžeme setkat s názvem "dělená klimatizace" a nebo "split klimatizace". Tyto klimatizace se skládají minimálně ze dvou částí. Venkovní a vnitřní. V případě, že máme vnitřních jednotek více, hovoříme o takzvaném multisplitu neboli multisplitové klimatizaci. Venkovní jednotka je vždy propojena s vnitřní Cu potrubím, napájecími a komunikačními kabely. Od vnitřních jednotek je zapotřebí zajistit odvod kondenzátu a to buď samospádem, nebo čerpadlem. No a samozřejmě nesmíme zapomenout na přívod elektřiny.
Splitová klimatizace do bytu
Pokud vynecháme mobilní klimatizaci je nejjednodušším řešením nástěnná klimatizace. Do místnosti, kterou chceme chladit, umístíme vnitřní jednotku. Do venkovního prostoru se namontuje venkovní část. Tyto jednotky je potřeba mezi sebou propojit Cu potrubím a potřebou kabeláží, která zajistí napájení a vzájemnou komunikaci. Abychom zajistili co možná nejnižší náklady na montáž, je vhodné, aby obě jednotky nebyly od sebe příliš daleko. Venkovní jednotku můžeme umístit třeba na balkon, na zem, na střechu, nebo na fasádu. Vnitřní jednotka může být samozřejmě i v jiném provedení než nástěnném. Jaké klimatizace se vyrábějí si přečtěte v našem článku "jak rozdělujeme klimatizace".
Ukázka nástěnné klimatizace do bytu
"Neviditelná" klimatizace
Nelíbí se vám desigen vnitřních jednotek? Máme pro vás řešení - "neviditelnou klimatizaci!" Jak na to? Celé řešení je postaveno na kanálové klimatizaci, která je schovaná. O distribuci vzduchu se postarají rozvody VZT a koncové prvky (mřížky, štěrbiny dýzy atd...). Tyto koncové elementy se vyrábějí v mnoha provedeních a barvách a vybere si téměř každý. Pokud, ale chcete řešení kde nebude vidět ani pohledový VZT prvek, nezoufejte! Řešení je jednoduché.
Kanálová klimatizace se zavěsí přímo pod strop. Provedou se vzduchotechnické rozvody pro výfuk chladného vzduchu na jednu stranu místnosti. Nejlépe nad okno. Z druhé strany místnosti je pro změnu udělán odtah vzduchu. Klimatizace a všechny rozvody jsou následně schovány pod podhled. Podhled na stranách sání a výfuku není dotažen až ke zdi. Vznikne tak mezera, kterou můžeme nasávat teplý vzduch v místnosti a vyfukovat upravený a chladný vzduch. Navíc se tento prostor dá využít i k nepřímému osvětlení daného prostoru. Vše je vidět z následného obrázku.
Vodní klimatizace aneb chlazení ledovou vodou
Nebojte, nejedná se o kbelík se studenou vodou, kterým byste se polévali. Naopak, toto řešení je velmi komfortní a tiché. Zdrojem chladu je klimatizační zařízení, které vyrábí ledovou vodu (cca 6°C). Často se používá anglický výraz chiller. Takže máme zdroj, který se provádí v několika provedeních a variantách (venkovní, vnitřní, kompaktní, s odděleným kondenzátorem, vodou nebo vzduchem chlazený). Vždy záleží na situaci a požadavcích klienta.
My si ukážeme řešení, kdy použijeme klimatizaci ve vnitřním provedení, která je chlazená vodou ze suchého chladiče. Koncové prvky, které budou chlad distribuovat do místnosti jsou takzvané fan-coily (FCU). Tyto jednotky se zase vyrábí v mnoha provedeních, ale všechny se skládají z vodního výměníku do kterého je přivedena ledová voda z chilleru a ventilátoru, který se stará o distribuci vzduchu. Velice jednoduché ale zároveň velmi účinné zařízení. Takže to shrňme. Máme chiller, který vyrábí ledovou vodu, která je pomocí čerpadla vedena do jednotek fan-coil. Ty zajišťují přenos chladu v jednotlivých místnostech. Veškeré rozvody chlazené vody děláme v mědi. Rozvod je páteřní s jednotlivými odbočkami k FCU. Každý fan coil je napájen a je propojen s termostatem, kterým se spouští. Nastavuje se jím teplota, otáčky ventilátoru a další parametry.
Chlazené stropy
Jedná se taktéž o chlazení vodou. Takže potřebujeme zdroj ledové vody, kterou budeme pro změnu distribuovat do speciálních sádrokartonových stropů. Celý strop je zapotřebí navrhnout předem. Je nutné přesně zakreslit polohu všech prvků ve stropě. Pak se nechají vyrobit přesně na míru jednotlivé sádrokartonové desky, které mají v sobě tenké trubičky, skrze které bude kolovat studená voda. V místech osvětlení a dalších prvků jsou trubičky vynechány. Jsou vyráběny i systémy kdy trubičky nejsou v sádrokartonu, ale na speciální rohoži a ty se umisťují pod čistou omítku.
Co je velmi důležité u chlazených stropů. Je teplota vody, která v nich koluje. Nesmí být nižší než 16°C, protože by pak docházelo k jejich rosení. Proto musí být tyto systémy opatřeny čidly vlhkosti. Sami vidíte, že instalace tohoto typu chlazení je velmi náročná na montáž, tak proč ji podstupovat? Hlavním důvodem je komfort a ticho. Nejsou zde žádné koncové prvky, které by na vás "foukaly chlad", není nic slyšet. Studený vzduch samovolně klesá k zemi a tím dochází k ohlazení prostoru.
Pokud byste chtěli více informaci k chlazeným stropům, neváhejte nás kontaktovat.