Jak vyřešit klimatizaci ve vaší kanceláři

Přečtěte si pár doporučení jak by mohla vypadat vaše nová klimatizace u vás v kanceláři. Zjistíte, že možností je mnoho a realizace není tak složitá

Možností jak řešit klimatizaci do kanceláře máme zase několik. My si ukážeme ty nejzajímavější. A začneme  hezky s nejčastějším řešením, se kterým se setkáváme. A to je multisplit klimatizace v kazetovém provedení.

1. Kazetová klimatizace

Jeden z nejčastějších způsobů jak klimatizovat kanceláře je pomocí kazetových klimatizací. Díky široké výkonové řadě, pokryjí kazety téměř každý prostor. Kazety se montují do podhledů - minerálních, sádrokartonových, ale i dřevěných. Velkou výhodou je, že v kanceláři se "pouze" vyřízne otvor na klimatizaci a veškeré rozvody a připojení se řeší nad podhledem. Stejně jako veškeré rozvody, které jsou vedeny co nejkratší trasou právě v těchto podhledech k venkovní jednotce. Ta musí být umístěna venku. Nejčastěji se pro jejich umístění využívá balkonů, teras, střech atd...

 

2. Nástěnná klimatizace

Samozřejmě, že i v kancelářích můžeme použít klasické nástěnné klimatizace. Používají se zejména tam, kde nejsou podhledy pro instalaci kazet. Umístění nástěnných klimatizací doporučujeme vždy nad dveře kanceláře. Máto hned několik výhod. Snadná montáž a servis klimatizace. A v případě, že dojde k přetečení kondenzátu nedojde k poškození žádných věcí, které by mohly být pod nimi. V případě těchto instalací se nejčastěji všechny rozvody mezi vnitřními a venkovními jednotkami vedou po chodbách v plastových žlabech. Tím je zaručen nepřetržitý provoz kanceláří a také z hlediska estetického se jedná o nejlepší řešení.

 

3. Větší kanceláře a administrativní budovy

V případě většího množství klimatizovaných kanceláří se volí klimatizační systémy typu VRV. Jedná se o jednu venkovní jednotku a požadovaného počtu vnitřních jednotek. Oproti multi splitu je možné na jednu venkovní jednotku navěsit až 64 vnitřních jednotek. Navíc se jedná o modulární systém, kde lze venkovní jednotky propojovat a zvyšovat  celkový chladící výkon a také počet vnitřních jednotek. VRV systémy mají páteřní rozvod a k jednotlivým vnitřním jednotkám jsou pouze odbočky. Vnitřní jednotky se vyrábějí ve všech možných variantách - nástěnné, kazetové, parapetní, podstropní.

Když si to ukážeme na příkladu 10 kanceláří a jedné zasedací místnosti. Vzhledem k tomu, že kanceláře nemají podhled, použijeme nástěnné jednotky, které umístíme nad dveře. V zasedací místnosti a v chodbách je minerální podhled. Proto do zasedací místnosti umístíme kazetovou klimatizaci. Venkovní jednotku umístíme na střechu. Páteřní rozvod s komunikační kabeláží je veden stoupačkami do našeho patra a dále v podhledu na chodbě. Z chodby jsou vedeny odbočky do jednotlivých kanceláří a zasedací místnosti. Odvod kondenzátu je řešen pomocí čerpadýlek, která jsou umístěna v podhledu na chodbě. Přívod elektřiny je u tohoto systému dvojí. Jeden k venkovní jednotce a druhý ve smyčce k vnitřním jednotkám. Přesně tímto způsobem jsou klimatizovány kanceláře PRE ve Strašnicích viz fotky níže.

4. Administrativní budovy

Když pomineme klimatizační systémy VRV, jsou tyto budovy velmi často řešeny pomocí fan coilů a zdroje chladu. Systém je velmi podobný VRV klimatizaci, s tím rozdílem že chladícím médiem je studená voda. Výhodou může být snížení nákladů na rozvody, jelikož u vody se používají ocelové. Další výhodou je, že fan-coily mohou být čtyřtrubkové, což znamená že umí jak chladit, tak topit. Pro někoho zase může být rozhodující, že výrobník studené vody může být umístěn ve strojovně uvnitř budovy. Ale každá z možností má své výhody a záleží na daném objektu.

Ukázkou řešení klimatizace pomocí jednotek fan-coil a výrobníku chladu je administrativní budova v Jesenici, z které jsou následující fotky.