Jak řešit klimatizaci v serverovně

Pár ukázkových řešení jak na klimatizaci do serverovny.

Při řešení serveroven, IT sálů a technických provozů jde zejména o kvalitu a spolehlivost klimatizačních jednotek před jejich provedením. Velmi důležité je brát v potaz 24 hodinový provoz 365 dní v roce. Klasická splitová klimatizace je určena pro chlazení lidí a je počítáno, že poběží pouze několik hodin denně. Proto není vhodné tuto klimatizaci používat do serveroven atd...

Pro tyto případy mají výrobci určenou řadu, která umí chladit celoročně 24 hodin denně. Jednotlivé komponenty jsou konstruovány právě pro nepřetržitý provoz. My pro tyto prostory používáme nejčastěji klimatizace Toshiba a Daikin.

1. Malý server do 7kW tepelné zátěže

Malý server se nejčastěji řeší pomocí nástěnné klimatizace o potřebném chladícím výkonu ( 2 - 7kW). Umístění vnitřní jednotky v serverovnách doporučujeme vždy nad dveře, aby v případě úniku kondenzátu nemohlo dojít k poškození serveru. V těchto technických prostorech se většinou propojovací trasa vede po povrchu v plastových lištách k tomu určených. Odvod kondenzátu doporučujeme samospádem, ale pokud to není možné, dáváme kondenzátní čerpadla bez plováčků a která mohou pracovat i na prázdno.

U všech serveroven doporučujeme redundanci neboli záskok jednotek v případě poruchy. Spousta lidí šetří na investici do klimatizačního systému a neuvědomuje si, že klimatizace chrání v mnoha případech to nejdůležitější - vaše data.

2. Větší serverovny a IT sály

 Do větších prostor se instalují jednotky s vyšším chladícím výkonem. S oblibou používáme podstropní klimatizace, které mají chladící rozsah 2,5 - 18kW, někdy i více. V případě, že nestačí ani tento chladící výkon, přichází na řadu skupina více jednotek. Toto řešení velmi doporučujeme, jelikož má mnoho výhod. Pokud osadíme jednotek více, můžeme zajistit střídání jednotek, záskok jednotek v případě servisu nebo poruchy atd... Samozřejmě se tak řeší i případná redundance, která nemusí být při větším počtu vnitřních jednotek 100%, ale stačí třeba 50%.

V praxi si můžeme ukázat server s tepelnou ztrátou 10kW. Asi nejlepším řešením jsou 3ks podstropních jednotek, každá o chladícím výkonu 5kW. Dvě jednotky v klidu uchladí serverovnu a třetí máme jako zálohu. Klimatizace se po týdnu střídají, čímž je zajištěno, že mají všechny stejně naběháno. Navíc v případě servisu, nebo poruchy jedné jednotky se automaticky spouští třetí.

3. Přesná klimatizace

Přesná klimatizace již nepatří pod klimatizaci splitovou, i když její konstrukce může být velmi podobná. O přesné klimatizaci jen stručně, protože sem nespadá.
Jedná se o klimatizační zařízení, které je schopné držet nejen přesnou teplotu, ale i vlhkost. Klimatizace je vybavena mimo jiné elektrickým topením a zvlhčovačem, které zaručí požadované parametry. Vyrábí se v rozměrech IT racků a možnost foukat do zdvojené podlahy či do prostoru dle potřeb zákazníka.

Více o přesné klimatizaci se dozvíte na stránkách blueboxcr.cz

Na co nezapomenout?

U klimatizací v serverovnách je velmi důležitá údržba a servis. Sám uživatel by měl pravidelně provádět čištění filtrů na vnitřních jednotkách a také čištění výměníku na venkovní jednotce a další úkony. Samozřejmě se nesmí zapomenout na odborný servis klimatizace. V případě serveroven doporučujeme odborný servis minimálně 2x ročně (jaro, podzim). U větších serveroven i 4x ročně.

Mám zájem o servis klimatizace